05388633424

adatepe köyü,

info@adatepeevi.com

Adatepeevİ»Altınoluk

Altınoluk

"Üzerinde Gargara'nın bulunduğu çıkıntıyla,üzerinde Aphrodision(Afrodit Tapınağı) bulunan Pyrrha'ya kadar olan kısım Adramyttene'dir.
Bu iki burun arasındaki açıklık yüzyirmi stadiadır.
İç kısmında Antandros bulunur,bunun yukarısında Paris'in hakemlik ettiği söylenen Aleksandria dağı vardır.
Ayrıca,İda dağından gelen kerestenin pazarlandığı Aspaneus da buradadır,insanlar keresteyi aşağıya indirerek burada isteyenlere satmaktadır."

Strabon'un anlattıkları eski Altınoluk içindir ve burası bugünkü Altınoluk'un üst kısmında tepede yer alır.Yeni başlayan kazılarla antik şehir koruma altına alınmakta,yeni arkeolojik bulgular gün ışığına çıkmaktadır.Bugün Altınoluk aşırı talebe bağlı yerleşme sonucu,eski güzelliklerini olduça yitirmiş,modern yapıları ile beton yığını haline gelmiştir.Eskilerin izini bulmak için yukarılara çıkmak ve bağlı köylerine gitmek gerekir.Son dönem Belediyenin yoğun düzenleme ve kültür çalışmaları olmaktadır.Yeni yapılan "Antik Tiyatrosu" sanat için hizmet vermektedir.Ayrıca tiyatronun üst tarafında yapılan setli parktan körfezi seyredebilirsiniz. Kıyı kesiminde bol olan Motelleri,lokantaları,barları ile her mevsim hizmet bulabilirsiniz. 

Pazarı Cumartesi günleri kurulmaktadır.

KÜLTÜR VE SANAT FESTİVALI 11 AĞUSTOS tarihindedir.

Altınoluk'un Anlamı

Kent adının aslı Adadra [Ada-(A)dra] "Ada'nın Erkeği"dir.ADA:Luwi/Pelasgos dilinde Ada sözcüğü "Ana"karşığında kullanılıyordu.Hellen söyleminde bu şekle bürünmüştür.ADRA:"Erkek,Koca" demektir.

Sözcük özellikle Ana Tanrıçanın erkeği baş tanrıyı kasteder,onun adlarından biridir.(o zamanki toplumlar anaerkil olduğu hatırlanmalı) Türevleri:Adra/Odra/Otra/Adraa/Adrama/Adramyta/Adramyta/Adramut / Hadramut