05388633424

adatepe köyü,

info@adatepeevi.com

Adatepeevİ»Küçükkuyu

Küçükkuyu

"Homeros Lekton(Bababurnu) ve Zelia(Sarıköy)'yı İda dağının en uç etekleri olarak tanımlarken,bir taraftan da gerçeği yansıtarak Gargaros'u bir "zirve" olarak onlardan ayırt etmektedir.Gerçekten de halk İda'nın yüksek kısımlarında Gargaron denen bir yer gösterir ki buna izafeten bir Aiol kenti olan şimdiki Gargara,adını buradan almıştır.""Buraları Assos dolayları ile birlikte Leleglerin işgal ettiği yerlerdir.Gargara Assos'lular tarafından kurulmuştu,fakat nüfusu azdı,bu nedenle krallar Miletopolis(Manyas)'i tahrip ettiklerinde, Gargara'ya buradan göçmenler getirdiler ve böylece (Skepsisli Demetrios'a göre) Gargaranın halkı,Aiolisliler yerine yarı yarıya yabancı oldu. Lelegler,buraları Akhilleus tarafından talan edilince Karia'ya göçerek bugünkü Halikarnassos(Bodrum) dolaylarını ele geçirmişlerdir."

Strabon'un bu şekilde anlattığı ve Troia'ya bağlı sekiz yer'den biri olan eski Küçükkuyu'dan bugün iz yoktur.Bugünkü Küçükkuyu ise temiz denizi,balıkçı limanı ve her zaman bol balığı,güzel motelleri, düzenli yapılanması,balıkçı limanı olan ve çevresine doğru genişleyen bir beldedir.Bu genişleme doğal olarak Edremit Körfezinin sorunu olan Zeytin Ağaçlarının sahil kısımlarından yok olmasına burada da yol açmaktadır.Ayrıca yeni yapılmaya başlanan Assos-Küçükkuyu yolu da buna katkıda bulunmaktadır.Çevresinde bulunan köyler,Afrodit Kaplıcası,Değirmen günübirlik gezilere uygundur.Cuma günleri kurulan pazarında köy ürünleri satın alabilirsiniz.

Küçükkuyu'nun anlamı

 Luwi dilinde ve ardılı dillerde Karka-(u)ra, " Yüce Dorukyeri ". KAR: Baş, kral, reis, doruk, uç anlamlarına gelir. KARKA: Başyeri,DorukYeri,Uç yeri anlamlarına gelir. Türevleri: Karaka, Kıraka, Karga, Kargı, Kargaria, Gargara, Karkaron, Karkamis. URİ : Büyük,Ulu,Yüce

ÇEVRE KÖYLERİ: ADATEPE,YEŞİLYURT, KÜÇÜKÇETMİ, MIHLI, BAHÇEDERE, ADATEPEBAŞI