05388633424

adatepe köyü,

info@adatepeevi.com

Adatepeevi»TAŞ MEKTEB

TAŞ MEKTEB

Adatepe Köyü İlkokulu 1947-1985 yılları arasında aralıksız olarak hizmet verir, ancak 1985 yılında öğrenci azlığından dolayı kapatılır. Köyün öğrencileri ise Küçükkuyu'da eğitim almaya devam ederler. Bu sırada ise okulun binası kaderine terk edilir.

Okul binasını 1997 yılında oldukça bakımsız halde iken Çanakkale Valiliği'nden kiraladık. Bölgeye özgü taş yapı özelliklerini taşıyan bu binayı, bütün özelliklerini koruyarak restore ettik. Uzun süren resmi izin çalışmaları ve restorasyon sonucunda hayalimiz gerçekleşti. Okul bugün felsefe, edebiyat, sanat ve sanat tarihi alanlarında seminerlerin yapıldığı, ayrıca değişik disiplinlerde çalışan sanatçıların serbest atölye çalışmaları yapacakları mekan, yani Adatepe Taşmektep'e dönüştü.

Adatepe Taşmektep'de yıllardır düzenlenen programlı seminerlerde,
katılımcıların da içine dahil olduğu tartışmalar yapılıyor, analiz ve
kıyaslamalar yoluyla yeni düşünceler ve bilgiler üretiliyor.


Adatepe Taşmektep sürekli yeni bilginin üretildiği, üretilenin tüketildiği günümüzde, bilgi edinme geleneği oluşturmaya çalışan bir mekan olmanın temellerini atmıştır.

Adatepe Taşmektep ileri düzeyde bilgi veren, eğitimin sürekliliğine inanan , bilgilerine ve sürekliliğine güven duyulan, uzmanlarının bilimselliğine ve araştırmacılığına inanılan, bilgi üretenlere saygı duyulan, elde edilen geliri kendi gelişimi için kullanan ve insan ilişkilerinin doğru kurulduğu yerlerden biridir. Adatepe Taşmektep'in hedefi, okulu uluslararası platforma oturtarak, bilgi zenginliğine ve düşünce çeşitliliğine ulaştırmaktır.


Adatepe Taşmektep, günlük hayatlarında uğraştıkları işlerin dışında farklı ilgi alanları olan, bilgilerini derinleştirmek ve deneyimlerine yenilerini eklemek isteyen, şehirlerin yorucu ve zaman tanımayan ortamından çıkarak, yeni bilgiler edinerek tatillerini verimli hale getirmek ve hayata yeni bakış açıları eklemek isteyen insanları bir araya getirir.

İlgi alanlarınıza yeni kapılar açmak ve bu konularda keyifli tartışmalar yapmak, günlük hayatın monotonluğunu katlanılabilir kılacaktır.