05388633424

adatepe köyü,

info@adatepeevi.com

Adatepeevİ»Ürün

ZEYTİN

Köyün başlıca geçim kaynağı zeytinciliktir. Zeytin ağaçları köy topraklarının %90'ını kaplar ve çoğu yaşlı ağaçlardır. Bu bölge zeytini yağlık olup,hemen tamamı zeytinyağı üretiminde kullanılır. Erken hasatta toplanan zeytinler Yeşil Zeytin olarak basılır ve genelde ihtiyaç için kullanılır. 
Bölgede üretilen zeytinyağı geleneksel sulu baskı sistemi ile elde edilen sızma zeytinyağıdır. İhtiyaç için ayrılan yağdan kalanın çoğu toptan tüccara veya Tariş'e verilir. Köye gelenlere perakende 5 kg.lık tenekelerde satılmaktadır. 

 

 

PEYNİR

ÖZGÜN PEYNİR ÇEŞİTLERİ

Beyaz Peynir; sütün kaynatılıp mayalandıktan sonra beze koyulup,yüksekçe bir yere asılıp, süzüldükten sonra,elle şekil verilip,salamuraya basılıp tenekelenmesi ile yapılır.En az üç ay sonra açılır. 

Testi Peyniri;beyaz peynir ufalanıp bir toprak testiye basılır,ağzı asma yaprağı ile kapatılıp toprağa gömülmesi ile yapılır.En az üç ay sonra testi gömüldüğü yerden çıkartılıp,kırılır. 

Sepet Peyniri

İzmir Tulumu 

Köyde küçükbaş hayvan olarak Koyun ve az miktarda Keçi beslenmektedir. Bunlardan elde edilen sütlerin ihtiyaç için ayrılandan sonra kalanı mevsiminde yöredeki Peynir İmalathanelerine satılır. İhtiyaç için ayrılan sütler genelde peynir yapımında kullanılır.Sütün yağı alınmaz.

OTLAR

KAPARİ
Akdeniz ülkelerinde ilk çağlardan bu yana gıda ve tedavi amaçlı kullanılan kapari bitkisinden günümüzde, boya ve kozmetik sanayinde de yararlanılmaktadır.  Kapari, bezelye büyüklüğündeki tomurcuklarının protein, vitamin, minareller ve hardal yağı glikosidi yönünden oldukça zengin oluşu nedeniyle doyurucu bir besin kaynağıdır. Özellikle turşusu, salamurası, Avrupa ve Amerika'da vazgeçilmez bir çeşni olarak sofralarda yerini alıyor. Tomurcukları etli yemeklerde, salatalarda, pizzalarda garnitür ve sos olarak da kullanılan kapari hem sağlık ve hem de zindelik verir.

Kapari bitkisi her derde deva olup, özellikle de yaşlılar ile hastalar için önemlidir. İnsanlar kapariyi gıda olarak tüketirken aynı zamanda pek çok hastalığa karşı da bağışıklık kazanıyorlar. Örneğin özündeki rutin, kılcal damarlardaki kanamaları önlüyor. Hayvanlarda da inanılmaz şekilde süt ve yumurta verimini artırmaktadır. Hayvanlar için de önemli besin, verim kaynağıdır. Ayrıca 40 metreye inen kökleri nedeniyle erozyona karşı koruyucudur.

 

 

ADAÇAYI ( MEZARLIK OTU)


Köyde en çok adaçayı çayı içilir.Toplanan adaçayı bitkisi gölgeli ve havadar yerde kurutulur.Demlemesi bitki haşlanarak yapılır.Limon dilimi eklenerek ve şeker ile tatlandırılarak içilir.

Yararları: Genel güçsüzlük halleri,Diş ve dişeti iltihapları,bademcik iltihapları,mide ve bağırsak rahatlatıcı,öksürük giderici,yara kompresleri.
DİKKAT:FAZLASI KAN BASINCINI YÜKSELTİR

KEKİK

Köyde iki çeşit kekik vardır:Toprakta yetişen kekik ve taşta yetişen kekik.Taş kekiği kayaların çatlaklarında çıkar ve yaprakları daha incedir. Yemeklerde sindirim kolaylaştırıcı ve koku verici olarak kullanılır.

DELİ ASMA 
Bildiğimiz normal asma'nın yabanisidir. Bu bitkinin yaprakları kendiliğinden ekşi olup,köyde dolma yapımında bu tercih edilir.Ayrıca yazın sardalya mevsiminde ızgarada kullanılır.Nefis bir tat verir. 

DEFNE
Köy civarında bol miktarda Kaz Dağlarına özgü,doğal yetişen şifalı bitkiler vardır.
Bunlardan bazıları: Kekik, Adaçayı, Kapari, Nane, Isırgan Biberiye, Defne, Sumak v.s.dir. Köy içinde her mevsim bulabilirsiniz.

ISIRGAN 
Köyde bahar aylarında yaygın olarak ortaya çıkar ve yaz ortasına kadar kalır. Çok yıllık otsu bir bitki olup iki türü vardır: Büyük ve küçük ısırganotu.Köyde ısırgan iltihaplı hastalıklar ve kansere karşı kullanılmaktadır.Bilinen hiçbir yan etkisi yoktur.Isırgandan yemek ve börek  yapıldığı gibi gölgede kurutularak çayı da yapılıp içilir.
Üç çeşit çay yapılır:
1- Yaprak çayı:Kaynamış suyla haşlasnan az miktardaki yapraklar 5 dakika demlenip,süzülür.Fazla demlenirse çok acı olur.Yararları:İdrar arttırıcı,ödem çözücü,kan temizleyici,kan yaptırıcı,iltihap giderici,demir eksikliğini giderici ve organizma uyarıcı. 
2- Kök çayı:Kökler 5 dakika kadar kaynatılır,5 dakika demlenip,süzülür. Yararları:Prostat büyümesine karşı tıbbi tedaviyi destekler.Ayrıca saç yıkama suyu olarak da kullanılır.
3- Tohum çayı:Ezilen tohumlar suyla haşlanır,10 dakika demlenip,süzülür. Yararları:Organizmayı uyarıcı ve güçlendirici etkisi nedeniyle yaşlılarda güçlendiricidir.

BİBERİYE
Çalı görünümlü,boyu 2 metreye varan hoş görünümlü bitkidir. Et Yemeklerine kokusu içine katılır.
Yararları: Mide, bağırsak ve safra kesesi rahatsızlıklarında, kas ve eklem romatizmalarında yararlıdır. Ayrıca uyarıcı bir bitkidir.

ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI
Köyde zeytin ve zeytinyağı gıda olarak tüketildiği gibi bazı tedavilerde de kullanılır. Bilhassa yaralanmalarda çekirdeği çıkarılan siyah zeytin ezilip,biraz ısıtıldıktan sonra yara üzerine bandaj yapılmaktadır.Bu yaranın daha çabuk iyileşip kabuk bağlamasını sağlamaktadır. Ayrıca deriye saplanan ve içeri kaçan diken,kıymık,denizkestanesinin dikenleri zeytinyağı sürülürse bir gün içinde geri çıkmaktadır.

BADEM
Köyde kendiliğinden en çok yetişen ağaçtır. Badem meyvası kurutulup saklanır ve ceviz gibi baklava içi olarak çok kullanılır. Nefis bir koku ve tat verir.

NANE
Sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi gelen bir bitki olup taze ve kuru olarak kullanımı vardır.Rahatlatıcı,yatıştırıcı ve nefes açıcıdır. Diğer otlara karıştırılarak da kullanılır.

TÜRKAN ANNE'DEN BİR TARİF:
Taze toplanan nane yaprakları yıkandıktan sonra bir kavanoza doldurulur.Üzerine toz şeker ilave edilir ve kavanozun ağzı kapatılarak beklemeye bırakılır.(Su ilave etmeyin!)Bir hafta içinde nane şekeri tamamen emerek eritir  ve bütün özü bu eriyiğe geçer.Elde edilen bu şeker eriyiğinden bir çay kaşığı kadar, yazın bir bardak suya buz ve limon ilavesi ile, kışın sıcak suya limon ilavesi ile ferahlatıcı olarak kullanabilirsiniz.(Nane-şeker oranını istediğiniz oranlarda deneyerek bulunuz.)